Multi-Class Regatta-Pursuit Race

Overall

Sailed:1, Discards:0, To count:1, Entries:72, Scoring = system:My=20 scoring system
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew G/S/B Club R1 Total Nett
1st Challenger Challenger 277 John Draper   Gold Queen Mary SC 1 1 1
2nd Challenger Challenger 270 Graham Hall   Gold Rutland SC 2 2 2
3rd Challenger Challenger 257 Val Millward   Gold Rutland Sailing Club 3 3 3
4th 2.4 2.4 94 Iain Stowe     Grafham Water SC 4 4 4
5th Challenger Challenger 265 Kirsten Pollock   Gold CCA 5 5 5
6th Challenger Challenger 112 Andy Smith   Gold Sutton-in-Ashfield SC 6 6 6
7th Skud Skud 18 12 Allan Smith Jackie Gay   Rutland Sailing Club 7 7 7
8th Access Access 303 Wide 816 John Whittington     Tideway Sailability 8 8 8
9th Access Access 303 Wide 1242 Paul Holzherr     Frensham Pond SC 9 9 9
10th Challenger Challenger 202 Judi Figgures     Grafham 10 10 10
11th 2.4 2.4 54 John Vickers     Rutland Sailability 11 11 11
12th Challenger Challenger 188 Alex Hovden   Gold Queen Mary SC/Papercourt SC 12 12 12
13th Challenger Challenger 280 Elizabeth Eaton   Gold Cramond Sailiability 13 13 13
14th Challenger Challenger 120 Tony Mayhew   Gold Rutland 14 14 14
15th Artemis Artemis 11 Lucy Hodges Ian Shirra   GBR Blind Sailing 15 15 15
16th Artemis Artemis 8 Chris Atkin John Dickens   Woolverstone 16 16 16
17th Access Access 303 Wide 1734 Peter Turtill Judy Turtill   Woolverstone Project 17 17 17
18th Challenger Challenger 10 David Morse   Gold BTYC Welsh Harp 18 18 18
19th Skud Skud 18 8 Michael Cogswell Liz Foreman     19 19 19
20th 2.4 2.4 27 Keith Gordon     Tewkesbury Cruising & Sailing Club 20 20 20
21st Squib Squib 550 Bob Glennie/Jo Clare Edward Kitchen   Sheffield 21 21 21
22nd Artemis Artemis 10 Toby Davey Gary Butler   Hollingworth Lake Water 22 22 22
23rd Challenger Challenger 213 Mac Stowe   Silver Rutland Sailability 23 23 23
24th Access Access 303 Wide 738 Chris Rees     Tideway 24 24 24
25th Skud Skud 18 9 Simon Harle Brian McCandless   Rutland Sailability 25 25 25
26th Challenger Challenger 256 Ian Barrowman   Gold Grafham 26 26 26
27th Access Access 303 Wide 795 Paul Phillips     Frensham Pond Sailability 27 27 27
28th Access Access Liberty 1240 Melvin Kinnear     Tideway 28 28 28
29th Challenger Challenger 121 Sam Honour   Silver Woolverstone 29 29 29
30th Squib Squib 2 Fiona Morrison Carol Canning     30 30 30
31st 2.4 2.4 49 Keith White       31 31 31
32nd Access Access 303 Wide 1572 Peter Etherton Peta Etherton   Frensham Pond Sailability 32 32 32
33rd Challenger Challenger 286 Bryan Rowley   Silver Peterborough Sailability 33 33 33
34th Challenger Challenger 228 Tom Morton   Silver Lymington Sailabilibty 34 34 34
35th Squib Squib 756 Richard Sant Robert Wells   RSC + Rutland Sailability 35 35 35
36th Squib Squib/Kinsman 41 Trevor Tanser Alister & Tony Gray   Rutland Sailability 36 36 36
37th Access Access 303 Wide 1642 Roy Child Chris Weston   Northampton Sailability 37 37 37
38th Access Access 303 Wide 1644 Tessa Watkiss     Frensham 38 38 38
39th Access Access 303 Wide 1237 Robert Boyd     Dart Sailability Group 39 39 39
40th Skud Skud 18 3 David Durston Clare Andrew   Rutland Sailability 40 40 40
41st Challenger Challenger 284 Juliet Prentice   Bronze Wimbleball SC 41 41 41
42nd Access Access 303 745 Andy Garcia Ian McNair   Rutland Sailability 42 42 42
43rd Access Access Liberty 816 Bill Mitchell     Rutland Sailability 43 43 43
44th Squib Squib 287 John Hartill Zoe Hartill   East Anglian Sailing Trust 44 44 44
45th Access Access 2.3 Wide 1648 Geoff Gibbins     Rutland Sailability 45 45 45
46th Access Access 2.3 S 1646 Diana Faulks     Rutland Sailability DNC 73 73
46th Access Access 2.3 S 1647 Monique Foster     CVSS DNC 73 73
46th Access Access 2.3 S 680 Simon Jackson     Scaling Dam SC DNC 73 73
46th Access Access 2.3 Wide 1650 John Roberts     Rutland Sailability DNC 73 73
46th Access Access 2.3S 207 Keith Harris     New Forest & District Sailability DNC 73 73
46th Access Access 303 S 1415 Katy Turquise     Sussex Yacht Club DNC 73 73
46th 2.4 2.4 48 Richard Smallwood     Frensham Pond Sailability DNC 73 73
46th 2.4 2.4 1 Richard Cornah     West Kirby S.C. DNC 73 73
46th 2.4 2.4 36 John Barker     Oxford S.C. DNC 73 73
46th 2.4 2.4 88 Martin Whittingham-Jones     West Kirby DNC 73 73
46th Access Access 2.3 1645 John Coombes     Rutland Sailability DNC 73 73
46th Access Access Liberty 1022 Steven Bessant     Tideway DNC 73 73
46th Access Access Liberty 1066 Andy Sheath     Frensham DNC 73 73
46th Artemis Artemis 9 Alison Grant Clare Tibbott   Eden Keel Project DNC 73 73
46th Access Access 303 Wide 738 Chris Emmet Malcolm Kirk   Rutland Sailability DNC 73 73
46th Access Access 303 Wide 816 Ros Mulholland-Gullick     Rutland Sailability DNC 73 73
46th Access Access 303 Wide 240 Claire Treacy Charley Sissons   Lough Derg YC DNC 73 73
46th Access Access 303 Wide 1461 Kate Lintott     Frensham DNC 73 73
46th Access Access 303 Wide 1416 David Harris     Frensham DNC 73 73
46th Skud Skud 18 027 Amy Kelehan Duncan Byrne   Ireland 73 DNF 73 73
46th Squib Squib/Kinsman 16 Leslie Philip/Lee Baird Hugh Lansdowne   Tideway Sailability DNC 73 73
46th Challenger Challenger 254 Paul Allen   Silver Rutland Sailability DNC 73 73
46th Challenger Challenger 125 Bruce Padfield   Silver Oxford Sailability DNC 73 73
46th Challenger Challenger 264 Tony Flinn   Gold Rutland/Scaling Dam DNC 73 73
46th Challenger Challenger 242 David Campbell   Gold Grafham Water Sailability DNC 73 73
46th Challenger Challenger 287 Ronald Hollington   Silver Woolverstone Project Suffolk DNC 73 73
46th Challenger Challenger 266 Pauline Shaw   Silver Grafham Water Sailability DNC 73 73

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 73
DNF Started but did not finish 73



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 28
http://www.sailwave.com/